Victorian Coach of the Year
- Craig Bellamy - Melbourne Storm
- Damian Hardwick – Richmond Football Club (winner)
- Craig Jackson - Swimming
- Kateryna Logachova - Rhythmic Gymnastics
Victorian Community Coach of the Year
- David Hickman - Basketball (winner)
- Vicky Lee - Tennis
- Yvonne Porter - Netball
- Kellie Tait – AAA Sports Ballarat
Victorian Official of the Year
- Chris Hope – Football (soccer)
- Brad Mannix - Gymnastics (winner)
- John Roberts - Bowls
- Damian Van De Berg - Swimming
Victorian Community Official of the Year
- Muriel Aberline - Swimming (winner)
- Kerryn Cormick - Aerobic Gymnastics
- Felicity Di Toro - Netball
- Anna Lewer - Lacrosse
Victorian Team of the Year
- Commonwealth Bank Victorian Bushrangers (winner)
- Melbourne Storm
- Melbourne University Blues Women's Volleyball Team
- Victorian Vikings Men's Hockey Team
Victorian Young Team of the Year
- Victorian 14s State Team – Tennis
- Victoria 19U Netball Team
- Victorian Junior Aerodance Team (winner)
- Victorian Western Metros Under 15's Team
Victorian Male Athlete of the Year
- Scotty James – Snowboard Halfpipe
- Dustin Martin – Richmond Football Club
- John Peers - Tennis
- Cameron Smith – Melbourne Storm (winner)
Victorian Female Athlete of the Year
- Abbie Burgess - Lacrosse
- Stephanie Catley – Football (soccer)
- Britt Cox - Mogul Skiing (winner)
- Amanda Reynolds - PARA Sprint Canoeing
Victorian Young Athlete of the Year
- Destanee Aiava – Tennis
- Daniel Cave - Swimming
- Tess Coady - Snowboard Slopestyle
- Isis Holt - Para-athletics (winner)
Victorian Masters Sport Award
- Glenn Busby – Tennis
- Linley Frame - Swimming (winner)
- Marilyn Luck - Tenpin Bowling
- Allan Wood - Track and Field (Athletics)
Outstanding Contribution to Victorian Sport
- Cadel Evans - Cycling
Service to Victorian Community Sport
- Alexander (Sandy) Frame - Swimming (winner)
- Barbara Lewis - Softball
- Rob McIntyre - Cricket
- David Stobbard - Tennis
Victorian Young Volunteer of the Year
- Alana Baldi - Cricket & Special Olympics
- William Hammersla - Climbing
- Danielle Johnson - Netball
- Luqman Latif - Tennis (winner)
Victorian Sports Administrator of the Year
- Dean Anglin - Basketball
- David Cannizzo - Football and Netball
- Belinda Kleverlaan - Tennis (winner)
- Steven Reaper - Australian Football League
Victorian Local Government Initiative of the Year
- Active Maribyrnong Spring into Summer Series (winner)
- Community Pathways Program (Partnership between City of Yarra Youth Services and Melbourne City Football Club)
- Glen Eira City Council Recreation, Water Play, Open Space
- Wyndham Sports Strategy 2045
Victorian Outdoor/Active Recreation Initiative of the Year
- Escaping Your Comfort Zone
- Geelong Touch (Football) Association
- Wheel Women (winner)
Victorian Sport Development Initiative of the Year
- "Book a Court" initiative
- Special Olympics Gymnastics
- "I Speak Football" program (winner)
- Wheelchair Rugby program
Victorian Community Sporting Club of the Year
- Boroondara Tennis Centre ("The Centre")
- Casey Gymnastics
- The Itiki Sporting Club
- Malvern Marlins Masters Swimming Club (winner)
Victorian Community Sporting Event of the Year
- 2017 South West Games
- Eltham-Dandenong Junior Basketball Tournament (winner)
- SFNL Pride Round
- Under 11’s Lacrosse Lightning Carnival (hosted by Altona Lacrosse Club)
The Victorian Sport Awards is the night of nights for the Victorian sporting community, celebrating participants, coaches and the organisers and volunteers behind the scenes from all levels of sport in Victoria.
Winners and finalists in each of the categories were announced at an awards night at the Melbourne Convention and Exhibition Centre on Wednesday 14 March, 2018.
The Victorian Sport Awards are presented by the State Government of Victoria and Vicsport.
For more information visit Vicsport